Symboly města
Znak města Plzně je cenným dědictvím města, konstantou, která zosobňuje identitu města a odráží jeho historii. Je užíván v komunikaci města jako instituce, k reprezentačním účelům města apod. Na jeho užití mají právo i občané města, nejde-li o užití ke komerčním účelům či propagaci jejich podnikatelské činnosti.
Souhlas s užitím znaku jiným osobám nebo k propagačním účelů či propagaci podnikatelské činnosti uděluje Rada města Plzně. Žádost Radě města Plzně předkládá žadatel, spolu s plným popisem projektu a záměru užití znaku, prostřednictvím Archivu města Plzně. Vzhledem k procesním potřebám předložení žádosti je nutné žádost k Archivu města Plzně podávat nejpozději 1 měsíc před tím zasedáním Rady města Plzně, kde je možné z hlediska časového harmonogramu projektu, svolení udělit. .
Projekty, které byly předloženy k posouzení Komisím města Plzně a aspirují na přidělení grantu či dotace ze strany města Plzně a svou povahou si žádají užití znaku města Plzně, jsou ke schválení Radě města Plzně předkládány spolu s žádostí o možnost užití znaku města Plzně. Návrh usnesení předkládá příslušná Komise rady. Žadatel je povinen uvést v žádosti o dotaci či grant požadavek na užití znaku města Plzně. Způsob užití znaku konzultuje v případě udělení souhlasu RMP žadatel s Archivem města Plzně či Odborem prezentace a marketingu, kde získá potřebné podklady.
Prapor města
Prapor (vlajka, korouhev, standarta apod.) města má čtvrcený list, v žerďové části horní pole bílé, dolní zelené, ve vlající části horní pole žluté, dolní červené.
K užívání praporu není nutný souhlas orgánů města, i prapor lze užívat pouze důstojným způsobem.
Prapor se užívá zejména ke slavnostní výzdobě města a k označení budov, v nichž sídlí orgány města včetně orgánů městských obvodů. Je-li prapor užíván společně s jinými prapory či vlajkami, náleží mu nejčestnější místo.
Barvy města
Barvy města Plzně jsou odvozené od znaku, tj. bílá, žlutá, zelená a červená. V tomto pořadí jsou užívány též na stužkách (kvadrikolórách).
Městská pečeť
Městské historické pečetidlo Plzně z roku 1307 má tuto podobu: V kotouči o průměru 82 mm je obraz srdečního štítku městského znaku (bez štítu). Po obou stranách věží je v pečetním poli ještě ozdobná ratolest. Při okraji pečetě je perlovcem oddělený opis gotickou majuskulou: + SIG / ILLV . CIWITATIS. D . NOWA . PILSEN REGI . B / OhIE, který je nahoře přerušen střechami obou věží.
Pečetí se výhradně červeným voskem.
Městská pečeť je primátorskou insignií, její užívání je ve výhradním právu primátora a je nepřenosné. Primátor může darovat vyobrazení městské pečeti občanům města a dalším fyzickým osobám, které se zasloužily o rozvoj Plzně, její propagaci, ochranu jejích práv a zájmů a podobně, nebo významným zahraničním návštěvníkům města.
Primátorský řetěz
Primátorský řetěz ze dne 16. listopadu 1912 (Čestný úřední řetěz pro purkmistry královského města Plzně), tvoří 14 dílů (článků) spojených vždy třemi očky a závěsný zlatý medailon. Středový (závěsný) článek je opatřen na líci vyobrazením historické městské pečeti a na rubu obrazem žehnání plzeňské radnici. Dva články řetězu jsou opatřeny historickým znakem Království českého, jeden článek je opatřen plastikou krále a císaře Rudolfa II., jeden plastikou krále a císaře Karla IV. Zbývající články jsou opatřeny polodrahokamy v městských barvách. Na líci závěsného medailonu je vyobrazen král a císař František Josef I., po stranách zemský znak rakouský a český, nahoře převyšuje medailon česká královská koruna a dole jej přesahuje zavěšené Zlaté rouno. Na rubu medailonu je znak města Plzně bez štítonoše a honosných kusů a po obvodu je opatřen nápisem „Zastupitelstvo kr. města Plzně svému purkmistru MDCCCCXII“.
Řetěz je oprávněn a při slavnostních příležitostech a úředních výkonech zvláštního významu také povinen nosit primátor města.
Logo města Plzně
Logo města Plzně je symbolem, který vyjadřuje aktuální záměry města v oblasti marketingu a prezentace. Pro toto období je hlavním tématem kandidatura na Evropské hlavní město kultury 2015. Plzeň v národní soutěži zvítězila, zisk titulu však musí být potvrzen Evropskou radou a až poté bude Plzeň oprávněna užívat logo bez popisu „kandidát na titul“. Pro účely úřední a reprezentativní zůstává hlavním symbolem města znak města Plzně.
Logo kandidatury vzešlo z veřejné soutěže studentů Ústavu umění a designu Západočeské univerzity, vyhlášené Útvarem koordinace evropských projektů. Autorkou loga je Lucie Kožantová, graficky bylo dopracováno grafikem Petrem Kolářem.
Logo má dvě části – typografickou, která komunikuje jméno města v české i anglické variantě, může se používat s popisem Kandidát na Evropské hlavním město kultury 2015 nebo i samostatně. Nápis doplňuje piktogram, který znázorňuje v barvách města (šedá je zvolena z grafických důvodů namísto bílé) unikátní polohu Plzně na čtyřech řekách, rozložení paprsků vycházejících z jednoho bodu – Plzně – připomíná tvar České republiky, kterou chce Plzeň v roce 2015 reprezentovat. Paprsky též mohou vyjadřovat energii, které z města vychází a zároveň touhu otevřít se novým podnětům.
Identita města je jednoznačně řečena nápisem Plzeň/Pilsen, piktogram logo dokresluje a nabízí prostor k představivosti …
Logo je ve správě Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně, který rozhoduje o jeho užití. Je primárně určeno pro prezentaci města coby pořadatele či mecenáše kulturních aktivit a prezentuje město Plzeň tam, kde to vyžaduje záměr zdůraznit kandidaturu Plzně na Evropské hlavní město kultury 2015.
Logo kandidatury na Evropské hlavní město kultury 2015 vytěsňuje dosud užívané logo s piktogramem piva.